Návrh na svěření do péče
Dochází-li k rozvodu či rozchodu partnerů, kteří vychovávají společné, nezaopatřené děti, je nutné určit následnou péči o ně. Tento úkon v naprosté většině případů přísluší soudu. Pouze u nesezdaných partnerů, kteří jsou schopni stoprocentní domluvy, lze svěření dětí do péče vyřešit pouhou dohodou.
Návrh na svěření do péče
Ještě než dojde k samotnému rozvodu manželství, je nutné určit péči o děti. Alespoň jeden z rodičů tak musí podat návrh na svěření do péče. Ten je nutné adresovat soudu, v jehož okrese má dítě své trvalé bydliště.
Každý návrh musí obsahovat informace o obou rodičích i dítěti (jména, data narození, bydliště). Dále by neměly chybět informace o majetkových poměrech a zaměstnavatelích rodičů. Velmi důležitým bodem je také návrh řešení – tedy zda žádáte o svěření dítěte do své výhradní péče, či preferujete jiný typ péče o dítě. Takový návrh by měl být řádně odůvodněn.
Pokud jsou oba rodiče schopni domluvy, může dojít k vytvoření dohody, kterou soud následně schválí (pokud není v rozporu se zájmy dítěte).
Jak rozhoduje soud?
Pro soudce rozhodujícího o svěření dítěte do péče je důležitý především zájem dítěte. Jsou zohledněny nejen jeho vazby k oběma rodičům, ale také možné zázemí či výchovné schopnosti rodičů. Důležité také je, jakým způsobem se oba rodiče podíleli na výchově v době manželství.
Výsledkem soudního řízení je rozhodnutí o svěření do péče, jehož součástí je i určení vyživovací povinnosti a rozsahu styku druhého rodiče s dítětem.
Pokud je rozhodnuto o střídavé péči, jsou vyživovací povinnosti určeny oběma rodičům.
U společné péče poté nejsou určovány vyživovací povinnosti ani rozsahy styku s dítětem, protože rodiče pokračují ve společné výchově dítěte a nejsou jim stanoveny žádné podmínky.
Doporučené články
Určení výživného – dohoda rodičů vs. soudní rozhodnutí
Existují tři oficiální způsoby, jak určit péči o dítě a výši výživného. Jsou jimi soudní rozhodnutí, ústní dohoda rodičů a písemná dohoda rodičů. Soudní rozhodnutí Soudní rozhodnutí je jediným vymahatelným způsobem určení výživného a zároveň jediným způsobem, který je umožněn rozvádějícím se manželům. Pokud jste manželé, rozvádíte se a pečujete o společné děti, bez soudního …
Číst víceDohoda o výživném
Při rozchodech a rozvodech je vždy nutné určit péči o děti a s tím spojenou vyživovací povinnost. Tyto úkony nejčastěji přísluší soudu. Pokud však dochází k rozchodu nesezdaných partnerů, je možné celou věc řešit i mimosoudně. Zde je však nutná opravdu výjimečná schopnost domluvy a dodržování stanovených podmínek.
Číst více