Dohoda o výživném
Při rozchodech a rozvodech je vždy nutné určit péči o děti a s tím spojenou vyživovací povinnost. Tyto úkony nejčastěji přísluší soudu. Pokud však dochází k rozchodu nesezdaných partnerů, je možné celou věc řešit i mimosoudně. Zde je však nutná opravdu výjimečná schopnost domluvy a dodržování stanovených podmínek.
Nesezdaní partneři, kteří mezi sebou nemají žádné spory, mohou uzavřít dohodu upravující péči o dítě po jejich rozchodu. V takové dohodě by mělo být stanoveno, kdo bude o děti pečovat, jaká bude výše výživného a jak často bude druhý z rodičů své děti vídat.
Ústní dohoda o výživném
U dohody plně stačí její ústní sjednání. Je však nutné brát v potaz, že v takovém režimu nemá ani jeden z rodičů větší práva či povinnosti vůči dítěti a oba rodiče jsou na stejné úrovni. S postupem času také může dojít ke změně přesvědčení a mohou vznikat spory o znění dohody.
Písemná dohoda o výživném
Častěji jsou tak využívány písemné dohody, které o něco jasněji určují práva a povinnosti obou rodičů. Podpisy na dohodách mohou být i úředně ověřené, není to však nutností – záleží vždy na partnerech.
Právní náležitosti dohody o výživném nejsou stanovené. Partneři ji mohou sepsat zcela samostatně.
Z dokumentu by však mělo jasně vyplývat, kdo dohodu uzavírá, koho se týká, jakým způsobem je určena péče o dítě, jaký je rozsah styku druhého rodiče s dítětem a jaké jsou vyživovací povinnosti.
V každém případě platí, že u mimosoudních dohod je ohrožena jejich vymahatelnost. V případě vzniku jakýchkoliv problémů (například s nehrazením výživného), bude vždy nutné obrátit se na příslušný soud.
Dohodu je možné uzavřít i mezi manžely, kteří se rozvádějí. V takových případech však musí být dohoda schválena rozhodujícím soudem.
Doporučené články
Určení výživného – dohoda rodičů vs. soudní rozhodnutí
Existují tři oficiální způsoby, jak určit péči o dítě a výši výživného. Jsou jimi soudní rozhodnutí, ústní dohoda rodičů a písemná dohoda rodičů. Soudní rozhodnutí Soudní rozhodnutí je jediným vymahatelným způsobem určení výživného a zároveň jediným způsobem, který je umožněn rozvádějícím se manželům. Pokud jste manželé, rozvádíte se a pečujete o společné děti, bez soudního …
Číst víceNávrh na svěření do péče
Dochází-li k rozvodu či rozchodu partnerů, kteří vychovávají společné, nezaopatřené děti, je nutné určit následnou péči o ně. Tento úkon v naprosté většině případů přísluší soudu. Pouze u nesezdaných partnerů, kteří jsou schopni stoprocentní domluvy, lze svěření dětí do péče vyřešit pouhou dohodou. Návrh na svěření do péče Ještě než dojde k samotnému rozvodu manželství, …
Číst více